Campionatul Suediei: Hammarby - Landskrona

Hammarby se intalneste cu Landskrona asta seara pe Soderstadion din Stockholm in meciul de deschidere a etapei cu numarul XX al Ligii Superettan. Formatia gazda se afla pe locul 7 la general, 13 in clasamentul meciurilor de pe teren propriu (3 victorii, 3 remize si 3 infrangeri). O pozitie cu care nu sunt familiarizati, in conditiile in care adversarul ei de astazi sta mult mai bine (locul IV). Cu o victorie astazi, Hammarby se poate inscrie in lupta pentru promovare.

In deplasarea de la Assyrianska, Hammarby a primit un gol cand nici nu se consumase 10 minute din meci, reusind in minutele de prelungiri sa obtina 1 punct in extremis. Ultimul lor meci s-a disputat in urma cu cinci zile, impotriva lui Sirus in Cupa Suediei. 1-1 la finalul timpului regulamentar. Mikael Rynell a lipsit atunci, urmand ca astazi sa se reintoarca in tricoul lui Hammarby. In vara, gazdele au semnat cu Nik Ledgerwood (mijlocas), international canadian care a jucat pentru tara sa impotriva lui Trinidad Tobago (2-0).

Championship: Sheffield Wed - Birmingham

Gazdele de astazi intra perfect in tiparul formatiilor care primesc si inscriu goluri deopotriva, fapt ce ma face sa ma gandesc la cel putin 3 goluri in meciul de astazi cu Birmingham. In meciul precedent, din weekend, a remizat 2-2 cu Derby, in timp ce adversara sa, Birmingham, s-a vazut nevoita sa se multumeasca doar cu un punct obtinut impotriva nou promovatei Charlton. Pe cale de consecinta, asta seara ambele formatii vor incerca sa castige toate punctele puse in joc. Teoretic, atat Sheffield cat si Birmingham beneficiaza de serviciile unor atacanti de calitate, in schimb nu putem afirma acelasi lucru si despre linia de aparare.